Soonabai Pirojsha Godrej Marine Ecology Centre
Symbiosis of Industry and Nature
  » Mangrove Conservation
by S P Godrej Marine Ecology
Centre
Explore Godrej Mangroves
What can I do to save Mangroves?
What’s New?
Upcoming Events
  » Wildlife Week Celebration
Research
Media coverage
Know more about Mangroves
History / Evolution
Mangrove Ecology
  » Where do Mangroves occur?
  » How do they establish?
  » Zonation in Mangroves
  » Mangrove Adaptations
 
  Coping with salt
 
  Specialized Root System
 
  Reproductive Strategies
  » Mangrove Diversity
    Mangrove Vegetation
    Animals in the Mangrove
Importance of Mangroves
Threats to Mangroves
Mangroves in Mumbai
  » Mangrove destruction in Mumbai
Contact Us
 

 

 


Wildlife Photo Exhibition 2010
 
Photo exhibition in Anand mela
Mr. & Mrs. Rajkumar visiting exhibition
Dr. Maya explaining about photo contest
Explaining about wildlife photos
Photo display on the screen
Visitors enjoying exhibition
Union leaders visiting exhibition
Admiring diversity in pictures
Mr. Maneck Engineer Sr VP Construction Divi, visiting exhibition
Udayachal students observing exhibition
Employees visiting exhibition near Pragati Kendra
 
Prize Distribution
 
Dr. Maya welcoming Mr. & Mrs. Rajkumar, Chief guests
Maya announcing the prize winners
Rubi Aderbad- First prize winner in Animal category
Abhishek Joshi- First prize winner in Animal category
Behram Aderbad- Second prize winner in Animal category
Madhukar Naik- First prize winner in Bird category
Mitali Nikam- Second prize winner in Bird category
Kshitij Joshi, Construction- Third prize winner in Bird category
Nidhi Datta behalf of Mother- Third prize winner in Animal category
Nidhi Datta behalf of Father- Third prize winner in Bird category
Mayank Garg, Construction- First prize winner in Insect category
Jatin Bhandari- First prize winner in Insect category
Navilee Arjani- Second prize winner in Insect category
Anil Panchal- Second prize winner in Insect category
Swapnali Desai- Third prize winner in Insect category
Abhishek Joshi- First prize winner in Flora category
Pranav Joshi- First prize winner in Flora category
Prajot Pednekar- Second prize winner in Flora category
Abhishek Sudrik- First prize winner in Painting category
Deepali Sambharao- First prize winner in Painting category
Avelino D'souza- Second prize winner in Painting category
Olga D'souza- Second prize winner in Painting category
Mitali Nikam- Third prize winner in Painting category
Mrunal Chopadekar- Third prize winner in Painting category
A. Swati- Second prize winner in Painting category (Jr. category)
Shivani- Third prize winner in Painting category (Jr. category)
Prizes
Prizes (Calendars using the prizewinning pictures)